Ο ΠΑΟΚ έφυγε νωρίς… Ολα τα αποτελέσματα στο Europa Conference League

2022/07/28 at 11:11 ΜΜ 28/07/2022 newsroom

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έδειξε ανέτοιμη για τα παιχνίδια του 2ου προκριματικού γύρου του Conference League και αποκλείστηκε χωρίς νίκη από την Λέφσκι Σόφιας.

Μετά από την ήττα με 2-0 στη Σόφια η Λέφσκι απέσπασε ισοπαλία (1-1) στην Τούμπα και συνεχίζει στη διοργάνωση. Η Λέφσκι άνοιξε το σκορ με τον Ρονάλντο στο 25′ και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Ντάνας στο 56′.

Δείτε ΕΔΩ το 0-1

Δείτε ΕΔΩ το 1-1

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε με 9 παίκτες αφού στο 72′ αποβλήθηκε με κόκκινη (2η κίτρινη) ο Αουγκούστο και στο 80′ με 2η κίτρινη και ο Βεϊρίνια.

Με Κούρτιτς στον άξονα και Νάραϊ στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκρινε ανέτοιμους τους Ντιέγκο Μπίσεσβαρ και Αντρέ Βιεϊρίνια, αφήνοντάς τους στον πάγκο, με την ενδεκάδα που ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ την αναμέτρηση να μην κρύβει εκπλήξεις στα πρόσωπα, αλλά τον Κάλεντ Νάραϊ σε ένα διαφορετικό ρόλο, αυτόν του σέντερ φορ.

5652749
5652849
5652890

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Κοτάρσκι, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να έχει μπροστά του μια αμυντική τετράδα αποτελούμενη από τους Λύρατζη (δεξιά), Ίνγκασον, Κάργα (στόπερ) και Ράφα Σοάρες (αριστερά).

Στον άξονα οι επιλογές ήταν οι Αουγκούστο και Κούρτιτς, με τον Σλοβένο να επιστρέφει στο αρχικό σχήμα αντί του Σβαμπ, στα δεξιά της επίθεσης κινήθηκε ο Άντρια Ζίβκοβιτς, στο άλλο άκρο ο Κουαλιάτα και ο Ντάντας σε ρόλο επιτελικού μέσου.

5653086

Ο Στάνιμιρ Στοΐλοφ επέλεξε να πάει με την δοκιμασμένη ενδεκάδα του πρώτου αγώνα, ξεκινώντας με τους «11» που ξεκίνησαν και στο ματς της Σόφιας. Ο αρχηγός, Νικολάι Μιχαΐλοφ ήταν κάτω από τα δοκάρια της Λέφσκι, ,με τρεις στόπερ μπροστά του, Σούντμπεργκ, Κόρντομπα, Φαν Ντερ Κααπ και τους Πετρίς (δεξιά) με Γκάλτσεφ (αριστερά) σε ρόλο μπακ-χαφ. Στη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Κράστεφ, Ρονάλντο και Μιλάνοφ, έχοντας μπροστά τους Ουέλτον, και Μπάρι.

Ένας ΠΑΟΚ άχρωμος και άγευστος από την αρχή
Ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρέθηκε αντιμέτωπος με την ίδια ακριβώς συνθήκη μ’ αυτή του πρώτου ματς. Η Λέφσκι στήθηκε ψηλά στο γήπεδο, με πίεση στην πρώτη πάσα, κοντά τις γραμμές της, καταφέρνοντας να κάνει δύσκολη τη ζωή των «ασπρόμαυρων».

Όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν λάθος για τον «Δικέφαλο», που ναι μεν είχε την κατοχή (83%-17%), αλλά ήταν ολοφάνερο ότι οι παίκτες του ήταν βουτηγμένοι στο άγχος. Απ’ το πουθενά, μάλιστα, βρέθηκαν με τρία γκολ στην πλάτη.

5653041
5653042

Αν στο πρώτο ματς αρκούσε ένα βολέ του τερματοφύλακα για να βρεθεί σε ανισορροπία η «ασπρόμαυρη» άμυνα, αυτή τη φορά αρκούσε το ολέθριο λάθος γύρισμα του Λύρατζη προς τον Κοτάρσκι να κάνει «δώρο» την μπάλα στον Ρονάλντο που με άνεση την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα για το 0-1 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου είχε ένα… βουνό μπροστά της. Το ζητούμενο ήταν ότι η εικόνα στο χορτάρι δεν έδινε κανένα δικαίωμα ελπίδας πως θα μπορούσε να το ανέβει. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν όλες κι όλες δύο τελικές (με τον Νάραϊ) προσπάθειες προς την εστία της Λέφσκι.

Αχτίδα ελπίδας το γκολ του Ντάντας

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την είσοδο των Βιεϊρίνια (αναγκαστική αλλαγή στη θέση του Ράφα Σοάρες που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον δεξί δικέφαλο) και Μπίσεσβαρ, αντί του Κουαλιάτα, με τον ΠΑΟΚ να γνωρίζει ότι πρέπει να πετύχει τρία γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση.

5653133
5653070

Το πρώτο γκολ ήρθε σχετικά νωρίς στο 56ο λεπτό και η Τούμπα πήρε φωτιά. Ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Ντάντας στον κενό χώρο, ο νεαρός Πορτογάλος κέρδισε στο σπριντ τους κεντρικούς αμυντικούς και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Χρόνος υπήρχε, καθαρό μυαλό δεν υπήρχε
Χρόνος υπήρχε για τον «Δικέφαλο», το ερώτημα ήταν αν υπήρχε καθαρό μυαλό. Γύρω στο 65ο λεπτό ο Λουτσέσκου αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα! Έξω ο Λύρατζης, μέσα ο Κούτσιας, έξω ο Κάργας μέσα ο Σβαμπ και φουλ επίθεση. Με την άμμο στην κλεψύδρα να αδειάζει, άλλος δρόμος δεν υπήρχε για τους «ασπρόμαυρους», ωστόσο στο 72ο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες, μετά τη δεύτερη δικαιολογημένη κίτρινη (κόκκινη) του απρόσεχτου Αουγκούστο.

Το καθαρό μυαλό, που λέγαμε, ήταν κάτι παραπάνω από ολοφάνερο ότι δεν υπήρχε κι όλα τελείωσαν στην αποβολή του Βιεϊρίνια. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ είδε την κίτρινη κάρτα για ένα μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή, διαμαρτυρήθηκε έντονα στον Ισπανό ρέφερι και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με εννιά παίκτες.

MVP: Ο Κόρδομπα καθάρισε κάθε μπάλα στην περιοχή της Λέφσκι, εξαφάνισε τον Νάραϊ.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Φιλότιμη η προσπάθεια του Τιάγκο Ντάντας, που πέτυχε το πρώτο γκολ με την «ασπρόμαυρη» φανέλα.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Όπως και στη Σόφια, έτσι και τώρα ο Αουγκούστο ήταν ο χειρότερος παίκτης του γηπέδου.

Η ΓΚΑΦΑ: Η πίεση, το άγχος, η κακιά στιγμή οδήγησαν τον Λύρατζη να κάνει το λάθος γύρισμα προς τον Κοτάρσκι και απ’ το πουθενά να βάλει τη Λέφσκι μπροστά στο σκορ.

ΤΟ «ΣΤΡΑΓΑΛΙ»: Ο Ισπανός Γκράδο έβγαζε τις κίτρινες κάρτες σαν τα… στραγάλια. Επτά μόνο σε παίκτες του ΠΑΟΚ. Αποτέλεσμα; Ο «Δικέφαλος» να ολοκληρώσει το ματς με εννιά παίκτες, καθώς αποβλήθηκαν οι Αουγκούστο και Βιεϊρίνια δεχόμενοι τη μια από τις δύο κάρτες για διαμαρτυρία.

ΤΟ «ΤΑΜΕΙΟ» ΤΟΥ GAZZETTΑ: Όσες συγνώμες και αν ζήτησαν οι παίκτες του ΠΑΟΚ πηγαίνοντας προς τον κόσμο της ομάδας στο τέλος του αγώνα, αυτός ο αποκλεισμός από τη Λέφσκι Σόφιας θα τον συνοδεύει σ’ όλη τη σεζόν. Μια σεζόν που ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο και έναν ντροπιαστικό αποκλεισμό από τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (66’ Κούτσιας), Ίνγκασον, Κάργας (72’ Σβαμπ), Ράφα Σοάρες (46’ Βιεϊρίνια), Αουγκούστο, Κούρτιτς, Ντάντας, Α. Ζίβκοβιτς, Κουαλιάτα (46’ Μπίσεσβαρ), Νάραϊ

Λέφσκι (Στάνιμιρ Στοϊλοφ): Μιχαϊλοφ, Πετρίς, Σούντμπεργκ, Κόρδομπα, Γκάλτσεφ, Κράστεφ, Φαν Ντερ Καπ, Μιλάνοφ (86’ Πετκόφ), Ρονάλντο (83’ Κράεφ), Ουέλτον (2’ Βάντερσον), Μπάρι (92’ Μιτκόφ)

Ο Ελληνας…

Με κορυφαίο τον Βαγγέλη Παυλίδη, η Άλκμααρ νίκησε άνετα με 4-0 την Τούζλα στην Βοσνία και σε συνδυασμό με το 1-0 στην Ολλανδία πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τον 3ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League όπου θ΄ αντιμετωπίσει την Νταντί Γιουνάιτεντ (Σκωτία).

Ο Ελληνας διεθνής επιθετικός έκανε το 2-0 στο 61΄ (7ο γκολ καριέρας στα ευρωπαϊκά Κύπελλα), ενώ δύο λεπτά μετά από δική του πάσα ο Λάχντο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Αντικαταστάθηκε στο 75΄ από τον Μπαράσι, ενώ ο έτερος Έλληνας της ΑΖ, Παντελής Χατζηδιάκος ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα κι έγινε αλλαγή στο 62΄ από τον Βίτρι.

Τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων) του Β΄ προκριματικού γύρου του Europa Conference League και τα ζευγάρια της επόμενης φάσης της διοργάνωσης έχουν ως εξής:

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ)-Τομπόλ (Καζακστάν) 0-1 (0-2)

Μπαλκάνι (Κόσοβο)-Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο) 6-0 (4-0)

Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία)-Βίκινγκουρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 0-0 (0-2)

Ίντερ Εσκαλάδες (Ανδόρα)-Κλουζ (Ρουμανία) 1-1 (0-3)

ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Βόρσκλα Πολτάβα (Ουκρανία) 2-0 παρ. (κ.αγ. 1-0) (2-3)

Γκόμελ (Λευκορωσία)-ΑΡΗΣ 1-2 (1-5)

Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)-Σουτιέσκα Νίκσιτς (Μαυροβούνιο) 1-0 (0-0)

Αστάνα (Καζακστάν)-Ράκοβ Τσεστόχοβα (Πολωνία) 0-1 (0-5)

Κισβάρντα (Ουγγαρία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) 1-0 (1-0)

Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)-Κουόπιο (Φινλανδία) 1-4 (2-2)

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)-Φεχερβάρ (Ουγγαρία) 2-1 (1-4)

Πάιντε Λιναμεεσκόντ (Εσθονία)-Αραράτ Αρμένια (Αρμενία) 5-3 πεν. (κ.αγ.& παρ. 0-0) (0-0)

Ελφσμποργκ (Σουηδία)-Μόλντε (Νορβηγία) 1-2 (1-4)

Μακάμπι Νετάνια (Ισραήλ)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 0-1 (1-1)

ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)-Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) 2-0 (0-0)

Βίκινγκ (Νορβηγία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία) 2-1 (0-0)

Βίμποργκ (Δανία)-Σούντουβα (Λιθουανία) 1-0 (1-0)

Λεβάντια (Εσθονία)-Χιμπέρνιανς (Μάλτα) 1-1 (2-3)

Λίλεστρομ (Νορβηγία)-Σεϊναγιόκι (Φινλανδία) 5-2 (1-0)

Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)-Αρης Λεμεσού (Κύπρος) 3-0 (0-2)

Νιουτάουν (Ουαλία)-Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία) 1-2 (1-4)

Τζουργκάρντεν (Σουηδία)-Ριέκα (Κροατία) 2-0 (2-1)

Ντιναμό Μπατούμι (Γεωργία)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 1-1 (0-5)

Ρίγα FC (Λετονία)-Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία) 2-1 (3-0)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) 7-0 (4-0)

ΤΣΣΚΑ Σ. (Βουλγαρία)-Μακεντόνιγια Σκοπίων (Β. Μακεδονία) 4-0 (0-0)

ΠΑΟΚ-Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) 1-1 (0-2)

Ουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (Ρουμανία)-Βλάζνια (Αλβανία) 3-0 (1-1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν) 0-0 (3-0)

Στεάουα (Ρουμανία)-Σαμπουρτάλο (Γεωργία) 4-2 (0-1)

Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία)-Ραπίντ Βιένης (Αυστρία) 1-2 (0-0)

Ολίμπια Λ. (Σλοβενία)-Σέπσι Σφάντου Γκεόργκε (Ρουμανία) 2-4 πεν.(κ.αγ.& παρ. 2-0) (1-3)

Ραντνίτσκι (Σερβία)-Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) 1-3 πεν.(κ.α.2-2, παρ. 3-3)(2-2)

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Λιεπάγια (Λετονία) 3-0 (1-0)

Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)-Χαποέλ Μπερ Σεβά (Ισραήλ) 0-1 (1-2)

Κόνιασπορ (Τουρκία)-ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 2-0 (3-0)

Λάτσι (Αλβανία)-Πετροκούμπ Χιντσέστι (Μολδαβία) 1-4 (0-0)

Μπρόντμπι (Δανία)-Πογκόν Σέτσιν (Πολωνία) 4-0 (1-1)

Ντρίτα (Κόσοβο)-Αντβέρπ (Βέλγιο) 0-2 (0-0)

Σκεντίγια (Β. Μακεδονία)-Βαλμιέρα (Λετονία) 3-1 (2-1)

Σλίγκο Ρόβερς (Ιρλανδία)-Μάδεργουελ (Σκωτία) 2-0 (1-0)

Τσουκαρίτσκι (Σερβία)-Ρασίνγκ Ουνιόν (Λουξεμβούργο) 4-0 (4-1)