Στον τελικό του Super Cup ο Παναθηναϊκός νικώντας τον Κολοσσό (Video Highlights)

2022/10/01 at 7:04 ΜΜ 01/10/2022 NewsDesk NewsRoom

Οι πράσινοι επικράτησαν με 72-67 κόντρα στην ομάδα της Ρόδου

Την ευκαιρία να διεκδικήσει τον πρώτο τίτλο της φετινής σεζόν, το Super Cup, θα έχει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος στον ημιτελικό που έγινε στη Ρόδο νίκησε με 72-67 τον Κολοσσό και πήρε την πρόκριση για τον τελικό, όπου περιμένει να δει αν ο αντίπαλός του θα είναι ο Ολυμπιακός ή ο Προμηθέας.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έδειχναν να είναι… αλλού γι’ αλλού και δεν έβαζαν καλάθι με τίποτα, αλλά στη συνέχεια η κατάσταση βελτιώθηκε. Και βελτιώθηκε αρχικά για την ομάδα της Ρόδου, η οποία προηγήθηκε με +8 (4-12) στο 6′, με τους πράσινους να έχουν τρομερό πρόβλημα στο σκοράρισμα. Πρόβλημα που λύθηκε, όμως, από τις συνεχείς αλλαγές του Ράντονιτς, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει λύσεις και να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +2 (20-18).

Αν αυτό ήταν καλό για τους πράσινους, το ξεκίνημα στο δεύτερο 10λεπτο ήταν ακόμη καλύτερο, αφού με επιμέρους σκορ 12-1 κατάφεραν να ξεφύγουν με 31-20, την ίδια ώρα που ο Κολοσσός είχε προβλήματα με τα φάουλ των Κατσίβελη και Χατζηδάκη. Παρ’ όλα αυτά, οι Ροδίτες βρήκαν τον τρόπο για να αντιδράσουν και με επιμέρους σκορ 9-3, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Σταρκς και Στεφάνοβιτς, πλησίασαν στο -4 (36-32) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Ο Κολοσσός, μάλιστα, δεν έμεινε εκεί αλλά με τον Σταρκς να σκοράρει συνεχώς, αφού στην τρίτη περίοδο έβαλε 14 πόντους, πέρασε και μπροστά με 38-41. Το παιχνίδι δεν πήγαινε καλά για τον Παναθηναϊκό αλλά οι Γκριγκόνις και Πάρις Λι βγήκαν μπροστά, πήραν πρωτοβουλίες και έδωσαν σημαντικούς πόντους στο τριφύλλι, το οποίο ήταν μπροστά με 61-57 στο 30′.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι στο 35′ το σκορ ήταν 64-64, αλλά η αποβολή του Σταρκς με 5 φάουλ ήταν τεράστιο πρόβλημα για τον Κολοσσό, με τους πράσινους να είναι πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, να έχουν περισσότερες λύσεις και τελικά να παίρνουν τη νίκη με 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67