ΠΑΟ : πως πήρε και το πρωτάθλημα Ελλάδας

2024/06/15 at 12:08 ΠΜ 15/06/2024 newsroomΜετά τη Euroleague ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το πρωτάθλημα Ελλάδος στο μπάσκετ.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 στις νίκες στους τελικούς επέστρεψε και κερδίζοντας 87-82 τον Ολυμπιακό στον 5ο τελικό κατέκτησε το πρωτάθλημα με 3-2.

O Παναθηναϊκός επέστρεψε μετά από 3 χρόνια στην κορυφή στην Ελλάδα και κατέκτησε το 41ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Κλείσιμο

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός έβγαλε περίσσια ενέργεια στην άμυνα στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα και πριν καλά-καλά το καταλάβει κάποιος είχε πάρει διαφορά 11 πόντων (2-13) με καλάθια στο τρανζίσιον (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα) από κλεψίματα και λάθη των γηπεδούχων.

Το +11 παρέμεινε για τους «ερυθρόλευκους» (4-15) μέχρι που οι γηπεδούχοι πέρασαν την μπάλα στον Ματίας Λεσόρ, ο οποίος κέρδισε τους πάντες κατά κράτος και με σερι 9-0 ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (13-15) επιστρέφοντας άμεσα στο ματς. Το επιμέρους σκορ έφτασε και στο 15-5 με το οποίο οι «πράσινοι» μείωσαν σε 19-20 λίγο πριν από το τέλος του 1ου δεκαλέπτου (20-22).

Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 0/6 τρίποντα ωστόσο σούταρε με 70% στα δίποντα (7/10) έχοντας επίσης 6/7 βολές, 7-3 ριμπάουντ και 3 ασίστ για 3 λάθη. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός ήταν πολύ εύστοχος από την περιφέρεια με 4/6 τρίποντα, ενώ είχε μετρήσει επίσης 2/7 δίποντα, 6/8 βολές, 6-0 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 2 λάθη.

Ο Κώστας Σλούκας είχε πάρει τη σκυτάλη από τον Λεσόρ ο οποίος είχε φορτωθεί με δύο φάουλ, ενώ παράλληλα κάλυψε και την αστοχία του Κέντρικ Ναν ο οποίος είχε ξεκινήσει το ματς με 1/6 εντός παιδιάς. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού βρήκε ρυθμό στην επίθεση και έφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (42-37) έχοντας σημειώσει έως εκείνο το σημείο 23 πόντους με 4/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 3/3 βολές.

Το κρεσέντο του αρχηγού του Παναθηναϊκού σταμάτησε στους 25 πόντους στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα έχοντας 9/10 εντός παιδιάς σε μόλις 12:18 λεπτά συμμετοχής! Ο Ναν μπορεί να ήταν άστοχος (1/7 σουτ) αλλά είχε μοιράσει 5 ασίστ, την ώρα που τα ποσοστά ευστοχίας είχαν πέσει για λογαριασμό του Ολυμπιακού (10/17 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 7/10 βολές, 11-3 ριμπάουντ, 11 ασίστ για 7 λάθη) με τον Πίτερς να είχε 11 πόντους.

Η διαφορά είχε φτάσει και στο +11 για τον Παναθηναϊκό (48-37 στο 19′) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-39) όπερ και σημαίνει ότι είχε «καλύψει» 22 πόντους χάντικαπ μετά το αρχικό 4-15 του Ολυμπιακού. Οι «πράσινοι» είχαν στο πρώτο μισό του αγώνα 13/20 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 10/14 βολές, 12-5 ριμπάουντ και 8 ασίστ για 4 λάθη. Δηλαδή μέτρησαν 4/6 τρίποντα στην 2η περίοδο μετά τα αρχικά 0/6!

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 7-0 μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (48-46) έχοντας με το συνολικό σερί να ήταν 9-0 συνυπολογίζοντας το 48-37 του 19′. Το επιμέρους αυξήθηκε στο 13-2 καθώς οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 50-50 στο 24′. Έκτοτε το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού στο «ζωγραφιστό» του Παναθηναϊκού.

Η 3η περίοδος έφερε το «τριφύλλι» να προηγείται με 65-64, σ’ ένα πραγματικά τρομερό ματς! Έως και το 30′ ο Παναθηναϊκός (Σλούκας 27π., Γκραντ 15π.) είχε μετρήσει 19/29 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 12/18 βολές, 16-6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη και 4 κλεψίματα, ενώ αντίστοιχα οι Πειραιώτες (Μιλουτίνοφ 15π.-11ριμπ., Παπανικολάου 15π., Πίτερς 16π.) είχαν 17/29 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 9/12 βολές, 19-6 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 9 λάθη και 5 κλεψίματα.

Μ’ ένα γρήγορο 5-0 (το οποίο ήταν 9-0) μετά και το τέλος της 3ης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε διαφορά έξι πόντων (70-64 στο 32′) έχοντας επιστρέψει από το 61-64 υπέρ των «ερυθρολεύκων» στο 29′. Το +6 παρέμεινε έως το 34′ (72-66), με τον Κέντρικ Ναν να ευστοχεί σε τρίποντο από τα εννέα μέτρα στο 35′ για το «πράσινο» +9 (75-66). O Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος με τρίποντο στα 3:40 πριν από το τέλος μείωσε σε 75-69 για να ακολουθήσει καλάθι του Μήτογλου ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ (77-69 στο 37′).

Ο Μπαρτζώκας είχε επιλέξει και πάλι το κοντό σχήμα με τον Πίτερς στο «πέντε», όπως είχε κάνει και στο ΣΕΦ με αποτέλεσμα να γυρίσει ο Ολυμπιακός το ματς στα τελευταία λεπτά. Και πάλι ο Γουίλιαμς-Γκος «χτύπησε» για το 77-71 ενώ στα 2:38 ο Ναν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο για ένα νέο +9 των γηπεδούχων. Αντίθετα το επιθετικό φάουλ του Λεσόρ έστειλε τον ΜακΚίσικ στη γραμμή ο οποίος με 1/2 βολές μείωσε σε 77-72. Ακολούθησε καλάθι του Ναν στα 2:19 με τζαμπ σουτ από τα 5 μέτρα για το 79-72 ενώ ο Πίτερς με τρίποντο μείωσε και πάλι σε 79-75 στο 1:58 πριν από τη λήξη.

Στο 1:37 ο Ντίνος Μήτογλου έγραψε το 81-75 με 2/2 βολές ενώ ακολούθησε τρίποντο του Παπανικολάου στο 1:24 με το οποίο ο Ολυμπιακός πλησίασε στη μία κατοχή (81-78). Ο Κέντρικ Ναν έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση της ομάδας του έχοντας δεχτεί πίεση από τους παίκτες των «ερυθρολεύκων» και ο ΜακΚίσικ με drive προς το καλάθι του Παναθηναϊκού έφερε την ομάδα του στο – 1 (81-80) ένα λεπτό πριν από το τέλος. Καλή άμυνα ο Ολυμπιακός στη συνέχεια και ανάγκασε τον Κέντρικ Ναν σε airball στα 34” με σου από τα 10 μέτρα.

Ο Γκος αστόχησε σε εύκολο σουτ από κοντά στα 12” πριν από το τέλος και στη συνέχεια ο Μήτογλου με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 83-80. Ο Γκος κέρδισε με τη σειρά του βολές στα 7.8” πριν από τη λήξη για το 83-82. Στα 7.1” ο Κέντρικ Ναν με 2/2 δικές του βολές «έγραψε» το 85-82 ενώ ο Γκος υπέπεσε σε λάθος και παράβαση 5 δευτερολέπτων δίνοντας κατοχή στον Παναθηναϊκό με τον Γκριγκόνις να είχε δικό του «ζευγάρι» βολών στα 5.4” για το 87-82 και το «μαξιλαράκι» τίτλου για την ομάδα του.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Σε τέσσερις άξονες κρίθηκε το 5ο ματς των τελικών. 1) Στο τρομερό ημίχρονο του Σλούκα ο οποιος ηγήθηκε για να επιστρέψει ο Παναθηναϊκός από το -11. 2) Στο 9-0 σερί των «πρασίνων» από το 28′ έως και 33′ με το οποίο γύρισε το παιχνίδι. 3) Στο άστοχο σουτ του Γκος στα 12” με το σκορ στο +1 για τον Παναθηναϊκό και 4) στην παράβαση των 5” του Γκος στα 7” πριν από τη λήξη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός έχοντας πετύχει 29 πόντους με 6/9 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Κάκιστο ματς από τον Αϊζάια Κάνααν με 1/7 σουτ.

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Τζέριαν Γκραντ (15π) ήταν και πάλι ακρογωνιαίος λίθος για την ομάδα του.

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Άλεκ Πίτερς (21π.), Νίκολα Μιλουτίνοφ (17π., 12ριμπ.) και Κώστας Παπανικολάου (18π.) έκαναν τα πάντα για την ομάδα τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι 23 ασίστ για 11 λάθη του Ολυμπιακού και το 62% του Παναθηναϊκού στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 48-39, 65-64, 87-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2
Game 1: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89
Game 2: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 92-86
Game 3: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 83-76
Game 4: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88
Game 5: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 87-82.